Co powinieneś wiedzieć o treningu Kettlebell?

Treningi Kettlebell charakteryzują dużą efektywnością w relatywnie krótkim czasie. Już po miesiącu regularnych zajęć poczujecie zasadniczą zmianę w sile eksplozywnej, która w kontekście systemów i sportów walki jest kluczowa. Ponadto treningi Kettlebell wzmacniają stawy, ścięgna, siłę statyczną, a także zasadniczo ułatwiają proces odchudzania.

Mnogość ćwiczeń oraz możliwość elastycznego dostosowania obciążenia powoduje, że ćwiczenia Kettlebell nie nudzą się, a efektywna zmiana siły ciosów oraz kopnięć jest zauważalna w bardzo szybkim tempie.

Podsumowując: ćwiczenia z odważnikami Kettlebell są fantastyczną formą uzupełnienia treningów systemów i sportów walki i mają niebywale pozytywne skutki na ogólną sprawność naszego ciała.

Ćwiczenia z odważnikami kettlebell a Krav Maga 💪👊

Wiecie już jakie korzyści płyną z takich treningów i co dzięki nim zyskują miłośnicy Krav Maga. Na początek powiedzmy sobie, czym tak dokładnie jest kettlebell?

Kettlebel to odważnik kulowy z uchwytem, który służy do ćwiczenia: siły, wytrzymałości oraz funkcji motorycznych. Kettle są znane już od XVIII wieku, jednak teraz przeżywają swoje odrodzenie i coraz częściej można je spotkać na siłowniach i w klubach fitness.

W kontekście samoobrony i bezpieczeństwa osobistego treningi Kettlebell mają jeszcze jeden bardzo duży plus: siła rośnie przy jednoczesnym zachowaniu smukłego ciała. Innymi słowy „nie puchniemy” tak jak po klasycznych ćwiczeniach na siłowni.

Style ćwiczenia kettlebell 🔥

Odważniki Kettlebell pierwotnie były używane na rosyjskich festynach i jarmarkach jako odważniki od mierzenia wagi zboża. Już wtedy chłopi zauważyli, że ćwiczenia z giryami (ros. kettle) mają niesamowity wpływ na rozwój siły. W przerwach między pracą robili pokazy siłaczy podnosząc, a czasem podrzucając kettle.

Wyróżnia się dwa główne modele treningowe kettlebell:

Girevoy Sport oraz Hardstyle. Różnią się one od siebie nie tylko podejściem do trenowania, ale również wyglądem samych kettli.

Amerykański i rosyjski styl treningu z użyciem kettlebell różnią się w podejściu do techniki, formy oraz celów treningowych. Amerykański, zwany także „hardstyle” lub „grind-style”, skupia się na krótkich, intensywnych sesjach treningowych, z naciskiem na siłę, wytrzymałość i ogólną kondycję fizyczną. W tym stylu ważna jest precyzyjna technika, kontrola ruchu i utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Ćwiczenia często obejmują dynamiczne ruchy, skoki i zmiany pozycji z kettlebell.

Rosyjski styl, znany jako „girevoy sport” lub „GS”, skoncentrowany jest na trwałym, bardziej wytrzymałościowym wysiłku, mającym na celu poprawę wydolności mięśni i stawów. Technika w tym stylu jest płynna, a ruch utrzymany jest w stałym tempie przez dłuższy czas. Ćwiczenia często wykonywane są z lżejszymi kettlebell, co pozwala utrzymać intensywność przez dłuższy okres.

W amerykańskim stylu często używa się cięższych kettlebell, a ćwiczenia projektowane są tak, aby wyzwalać maksymalną siłę. W przypadku zawodów uczestnicy rywalizują, wykonując określoną ilość powtórzeń w określonym czasie lub w konkretnej kombinacji ćwiczeń. Natomiast rosyjskie zawody skupiają się na ilości powtórzeń danego ćwiczenia w określonym czasie, często w formie maratonu.

Ostateczny wybór między stylami zależy od preferencji, celów treningowych oraz poziomu intensywności, który chce osiągnąć osoba trenująca. Niektórzy preferują połączenie elementów obu stylów, dostosowując trening do własnych potrzeb.