Sztuki walki, sporty walki, systemy walki – czym jest Krav Maga?

Wśród osób, które dopiero zamierzają podjąć treningi często pojawia się mieszanina trzech pojęć – sztuk walki, sportów walki oraz systemów walki. Czym się różnią? W którym z nich mieści się Krav Maga? Co będzie dla Ciebie najlepsze? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź z czego wyciągniesz najwięcej – zapraszamy do lektury!

Czym są sztuki walki? Czy Krav Maga to sztuka walki?

Sztuki walki najczęściej łatwo jest poznać po dwóch rzeczach – mają długą tradycję oraz stawiają na rozwój duchowy tak samo jak fizyczny. Do najpopularniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • karate
  • aikido
  • taekwondo
  • kung-fu

Wszystkie wyżej wymienione sztuki walki pochodzą z różnych rejonów azji, a ich tradycja sięga co najmniej stu lat wstecz. Adepci znajdą się w niemalże każdym kraju na świecie – dużą rolę w popularyzacji tego rodzaju walki wręcz, zawdzięczają Bruce’owi Lee.

Jak wcześniej wspominaliśmy sztuki walki stawiają na rozwój duchowy, na równi z fizycznym. Na zajęciach panuje wysoka dyscyplina, a trener jest najwyższym autorytetem i trzeba się do niego zwracać specjalnym tytułem (np. sensei w karate, czy sifu w kung-fu). Większość sztuk walki stawia także na jednakowe uniformy służące do ćwiczeń – kimona, doboki i różne podobne warianty obu z nich.

Czy w świetle tych faktów można uznać Krav Maga za sztukę walki? Z pewnością każdy Student miałby wątpliwości – i słusznie. Zobaczmy więc w jakiej kategorii możemy umieścić treningi Krav Maga. 

Czym są sporty walki? Czy Krav Maga to sport walki?

Sporty walki stawiają przede wszystkim na rywalizację. Oczywiście można trenować je czysto rekreacyjnie, jednak nawet treningi amatorskie będą uwzględniać sparingi. Cała walka jest skupiona na zdobywaniu punktów, poddaniu przeciwnika lub knockoucie. Do najbardziej znanych sportów walki zaliczamy:

  • MMA
  • Judo
  • Boks
  • Kickboxing
  • Zapasy

Wszystkie wyżej wymienione są dyscyplinami sportowymi. Zawody odbywają się cyklicznie i są podzielone na różne stopnie zaawansowania (amatorskie, zawodowe) oraz często na różne wagi, ponieważ przewaga fizyczna odgrywa tu duże znaczenie. Każda z dyscyplin ma także obwarowania w postaci zasad – są wykluczone niektóre ciosy, kopnięcia, dźwignie czy chwyty, ponieważ uznano je za zbyt niebezpieczne i kontuzjogenne dla zawodników.

Warto także zaznaczyć, że granica między sportami walki, a sztukami walki jest dosyć płynna. Przykładowo w karate również odbywają się zawody, a judocy również mają specjalne stroje do ćwiczeń. Wśród pasjonatów obu, trudno doszukać się spójnej definicji, która jednoznacznie określałaby, co dokładnie jest sportem, a co sztuką walki.

Jedno jest natomiast pewne – Krav Maga z całą pewnością nie zalicza się do sportów walki. Nie ma tutaj zawodów, kategorii wagowych, a także zasad. Pozostaje więc ostatnia kategoria.

Czy Krav Maga to system walki? Czym się charakteryzuje?

Systemy walki wręcz lub, inaczej zwane, systemy samoobrony zdecydowanie się różnią od sztuk i sportów walki. Przede wszystkim nie ograniczają ich żadne zasady, ponieważ nie skupiają się na wygrywaniu zawodów, ani na rozwoju duchowych. Zazwyczaj są to praktyczne i interdyscyplinarne połączenia, czerpiące z różnych źródeł w tym ze sportów i sztuk walki.

Właśnie w tej kategorii mieści się Krav Maga. Jej ruchy zostały opracowane w czysto praktycznym celu – przetrwaniu podczas walki wręcz oraz obrony przed narzędziami. W Krav Maga uczymy się także procedur bezpieczeństwa – czegoś, czego nie ma na ringu i macie. Wynika to z faktu, że niebezpieczna sytuacja do której przygotowują systemy walki nie zaczyna się w określonym momencie – zawsze coś się dzieje przed i po samej walce i to również należy uwzględnić, aby wyjść cało z sytuacji zagrożenia.

Same treningi znacznie odbiegają od tych tradycyjnych sportów i sztuk walki. Na Studentów czekają różne narzędzia oraz omówienie jak się przed nimi bronić. Panuje dość luźna atmosfera, a Instruktor nie jest wyrocznią, a nauczycielem, który przekazuje wiedzę w swobodny sposób. Strój do treningów nie jest narzucony z góry – musi być wygodny i niekrępujący ruchów, aby tworzył jak najbardziej komfortowe warunki.

Studenci są dzieleni według grup zaawansowania, jednak wynika to tylko z faktu, że im dłużej się ćwiczy, tym bardziej złożone techniki. Osoba ćwicząca od miesiąca, mogłaby nie nadążyć za tempem treningu zaawansowanego i uszkodzić siebie lub partnera treningowego. W trosce o bezpieczeństwo dobrze więc uczyć się z osobami, które są na podobnym poziomie.

Wpadnij nauczyć się Krav Maga – praktycznego systemu samoobrony!

Już wiesz czym różnią się sztuki i sporty walki od systemów walki i samoobrony. Jeśli chcesz nauczyć się Krav Maga, wpadnij na nasze zajęcia – odbywają się od poniedziałku do czwartku w wielu lokalizacjach w Warszawie i jednej w Poznaniu. Poza nauką samoobrony czeka na Ciebie luźna atmosfera, stopniowe budowanie kondycji fizycznej oraz grupa fantastycznych ludzi, którzy tak jak Ty chcą się nauczyć bronić. 

Już dziś zapisz się na pierwszy trening próbny i sprawdź czy to coś dla Ciebie!