Chcesz rozpocząć naukę samoobrony i stajesz przed trudnym wyborem – kurs trwający kilkanaście godzin, czy też regularne zajęcia samoobrony w systemie Krav Maga. Zastanawiasz się jakie są plusy i minusy obu rozwiązań, jednak ciężko wiedzieć czego oczekiwać, jeśli nigdy nie miało się z danymi formami do czynienia. Właśnie na tę okazję przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik po wadach i zaletach obu rozwiązań. Sprawdź, która forma będzie dla Ciebie lepsza i spróbuj swoich sił w nauce samoobrony!
Z definicji różne kursy samoobrony trwają krótszy czas niż cykliczne zajęcia. Czasem jest to weekend, czasem miesiąc, jednak ważny jest fakt, że początek i koniec kursu jest jasno określony. W przypadku regularnych zajęć Krav Maga określony jest jedynie początek, natomiast zakończenie zajęć zależy od samego uczestnika. Przy znalezieniu w sobie pasji do samoobrony można ćwiczyć nawet całymi latami!
Mówiąc o czasie trwania nie można także ominąć tematu grafiku zajęć. Kursy samoobrony najczęściej odbywają się w weekend w kilkugodzinnych sesjach treningowych,. Jest to więc weekend (lub kilka) skrócony o parę ładnych godzin, na rzecz nauki. Niewątpliwie niektórzy cenią sobie takie rozwiązanie – nie mając czasu w tygodniu, jest to jedyny sensowny wybór.
Natomiast regularne zajęcia Krav Maga to poświęcenie kilku godzin w tygodniu popołudniem lub wczesnym wieczorem. Wielu uczestników chwali sobie to rozwiązanie, ponieważ mogą bezpośrednio po pracy od razu iść na godzinny trening, a później z czystym sumieniem odpocząć w domowym zaciszu.
Z uwagi na fakt, że kurs samoobrony jest dużo krótszą formą, wiedza na nim przekazywana jest w skondensowanej formie. Oznacza to, że zaplanowane zagadnienia są omawiane w niezbędnym zakresie, a co za tym idzie nauka nie daje zrozumienia tematu w określonych okolicznościach – czasami może to być za mało. Nie ma również czasu na większą ilość powtórzeń danej techniki, co może nie utrwalić jej na tyle, aby w razie sytuacji zagrożenia móc z niej skorzystać.
Wiedza na regularnych treningach Krav Maga jest przekazywana w diametralnie inny sposób niż na kursie samoobrony. Każdy temat jest szerzej omawiany, a uczestnicy mają więcej czasu na jego przećwiczenie. Program jest ułożony logicznie, aby kolejne bardziej skomplikowane elementy łączyły się z wcześniejszymi – nauka jest więc przyjemna i satysfakcjonująca.
Treningi obejmują także procedury bezpieczeństwa – nie tylko dowiadujesz się jak wyjść z opresji, ale też jak do niej nie dopuścić! Bezpieczne funkcjonowanie na co dzień daje niewątpliwy komfort psychiczny, dzięki któremu poprawia się jakość życia.
Wreszcie dochodzimy do głównej różnicy pomiędzy kursem samoobrony, a regularnymi zajęciami – budowaniem sprawności. Kurs samoobrony jest zbyt krótki, aby móc na nim zbudować kondycję, czy wymarzoną sylwetkę. Nie jest to także jego celem. Jednak trudno jest się skutecznie bronić, gdy ciało nie ma całkowitej sprawności. Większość osób, która ma pracę biurową często narzeka na nadwyrężenie stawów, kręgosłupa lub inne problemy spowodowane siedzącym trybem życia. W ich przypadku intensywny kurs samoobrony może być wręcz niebezpieczny, jeśli będą na siłę próbować pokonać swoje ograniczenia.
Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku regularnych zajęć Krav Maga. W tym wypadku budowanie kondycji i sprawności fizycznej jest jednym z pierwszych elementów. Dzięki temu można stopniowo odzyskać sprawność sprzed pracy biurowej, a następnie przechodzić do coraz bardziej zaawansowanych technik samoobrony. Z uwagi na nieograniczoną ilość czasu, uczestnik może stopniowo i w swoim tempie ćwiczyć poszczególne elementy, a tym samym wzmocnić partie, na których zależy mu najbardziej,
Teraz już wiesz jakie są plusy i minusy obu rozwiązań – możesz dobrać odpowiednie dla siebie i rozpocząć treningi! Nam pozostaje jedynie zostawić serdeczne zaproszenie na treningi Krav Maga w naszym klubie – pomożemy Ci stopniowo osiągnąć cele oraz zadbać o Twój komfort. Dołącz do nas!