W Krav Maga Center egzaminy na stopnie odbywają się cyklicznie co około pół roku. Nasi Studenci mają wtedy okazję sprawdzić umiejętności nabyte podczas treningów. Pod okiem Instruktora wykonują poszczególne ćwiczenia, starając się jednocześnie połączyć wiedzę techniczną z odpowiednim rozłożeniem sił na cały czas trwania egzaminu.
Co roku dostajemy wiele pytań na temat egzaminu – część z nich się powtarza, dlatego w poniższym artykule odpowiemy na kilka najczęstszych. Zapraszamy do lektury!
To jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez Studentów. Jednym chodzi o fizyczne przygotowanie, drugim zaś o same czynności przygotowujące na kilkugodzinny egzamin. Odpowiemy na obie wątpliwości.
Przygotowanie na egzamin na stopnie Krav Maga w aspekcie fizycznym, zaczyna się już na pierwszym treningu. Regularne ćwiczenia przygotowują ciało i umysł, a egzamin ma na celu nie tylko sprawdzenie poszczególnych technik, ale też wydolności fizycznej. Warto więc zachować systematyczność, aby później wytrzymać kilkugodzinne obciążenie.
Natomiast przed samym egzaminem jest kilka rzeczy, które mogą go ułatwić lub utrudnić. Priorytetem jest odpowiednie przygotowanie posiłków – nie tylko śniadania w dniu egzaminu, ale też jedzenia na kilka dni przed. Organizm zdecydowanie lepiej się czuje na lekkiej i zbilansowanej diecie, dlatego warto o nią zadbać przed intensywnym wysiłkiem. Tak samo jest z nawodnieniem – warto wypić więcej o szklankę, czy dwie wody i odpuścić na kilka dni słodzone i gazowane napoje.
Podchodząc do egzaminu na stopnie należy zabrać ze sobą ochraniacze odpowiadające poszczególnym stopniom. Zazwyczaj są to:
Zawsze prosimy także o zabranie koszulki klubowej, którą każdy Student powinien otrzymać już na początku nauki. Warto zawczasu zaopatrzyć się wygodne spodnie, najlepiej z długą nogawką – zapobiega to obtarciom w okolicach kolan i ud. Buty są uzależnione od lokalizacji, w której odbywa się egzamin na stopnie Krav Maga – jeśli jest mata ćwiczymy boso lub w butach zapaśniczych, jeśli nie, obowiązuje obuwie sportowe.
Choć każdy egzamin jest inny można wyróżnić w nich kilka części wspólnych. Jednak nawet one różnią się między sobą, dlatego też ogólnie prześledzimy ich przebieg. Podczas treningu ważne jest, aby uważnie słuchać Instruktora, który prowadzi egzamin – jest to zazwyczaj klucz do odpowiedniego wykonywania poszczególnych części.
Rozgrzewka na egzaminie Krav Maga może być delikatnie bardziej intensywna niż na regularnych treningach. Wynika to z faktu, że wysiłek będzie dużo większy, więc trzeba na niego odpowiednio przygotować ciało. Znajdą się jednak części wspólne ze zwykłymi treningami, choć w troszkę zmienionej formie lub zwiększonej intensywności.
Jednym z ważniejszych punktów egzaminów jest sprawdzenie technik odpowiednich dla poszczególnych stopni. Zazwyczaj jest to forma najbardziej zbliżona do tego, co Studenci znają z treningów. Techniki są zazwyczaj podzielone na część parterową oraz stójkową, jednak może się zdarzyć, że będą się także przeplatać.
Na każdym egzaminie jest cały segment poświęcony walce. Każdy Student zakłada wtedy komplet ochraniaczy właściwy dla swojego poziomu (stopień P1 ćwiczy z tarczami), a następnie zostaje im podane zadanie do wykonania oraz czas, w jakim muszą się bronić, np. dwóch agresorów na jednego obrońcę i wytrzymanie obrony przez minutę. To część, która jest najbardziej wyczerpująca, ale też najlepiej pokazuje działanie w stresie.
Na koniec egzaminu na stopnie Krav Maga odbywa się podsumowanie, podczas którego Egzaminatorzy omawiają najczęściej popełniane błędy przez poszczególne stopnie. Wręczane są także dyplomy i naszywki. Każdy Student Krav Maga Center, który zda egzamin posiada dzięki temu pamiątkę tego wydarzenia.
Bardzo wiele osób zastanawia się czy w ogóle może podejść do egzaminu. Odpowiedzi należy szukać u swojego Instruktora – to on wie najlepiej jakie są umiejętności danego Studenta.
Bardzo dużą rolę odgrywa regularne chodzenie na treningi. Osoby, które przypominają sobie o przychodzeniu na trening na miesiąc przed egzaminem, zazwyczaj są proszone o podejście w następnym terminie. Ilość materiału obejmująca jeden stopień jest za duża, aby przerobić ją w tak krótkim czasie. Jeśli jednak Student uczestniczy w większości treningów i robi to z zaangażowaniem, nie ma przeciwwskazań, aby podszedł do egzaminu.
Czy warto wziąć udział w egzaminie na stopnie Krav Maga? Zdecydowanie tak! Egzamin to forma sprawdzenia siebie, swoich umiejętności, granic i wydolności w bardzo nietypowej formie. Każdy z uczestników, który dociera do końca czuje nie tylko satysfakcję, ale też dumę z własnych osiągnięć. To wydarzenie to nie tylko naszywka i dyplom, ale też budujące charakter doświadczenie, które na długo zostaje w pamięci. Jeśli więc wahasz się czy podejść do egzaminu, koniecznie spróbuj!