Pierwszy trening Krav Maga – wszystko co musisz wiedzieć!

Jednym z najczęstszych pytań, jakie dostajemy, szczególnie podczas naborów do nowych sekcji jest: jak mam się przygotować na swój pierwszy trening Krav Maga? Postanowiliśmy więc zebrać wszystkie ważne aspekty i przekazać je każdemu nowemu członkowi w wygodnej formie artykułu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Studenci podczas zajęć Krav Maga

Jak się ubrać na pierwszy trening Krav Maga?

Strój na treningu pełni bardzo ważną funkcję – jeśli jest niewygodny lub ogranicza ruchy, zamiast skupić się na sednie, czyli nauce Krav Maga, będziecie cały czas poprawiać podwijającą się bluzkę czy zbyt ciasne legginsy. Na pierwszy trening Krav Maga polecamy więc wybrać wygodny strój sportowy. Zazwyczaj Studenci wybierają klasykę znaną z innych zajęć sportowych – krótkie spodenki oraz koszulkę z krótkim rękawem. Na początkowym etapie jest to odpowiedni strój – nie krępuje ruchów i daje komfort, jakim jest nieprzejmowanie się ubiorem. 

Jednak w późniejszym etapie nauki warto zaopatrzyć się w długie spodnie – niektóre elementy, zwłaszcza te, związane z walką w parterze, często powodują obtarcia w okolicach kolan, dlatego też długa nogawka zabezpiecza ten wrażliwy rejon.

Po pewnym czasie sami zdecydujecie, w czym ćwiczy się Wam najlepiej. Większości Studentów przypadły do gustu koszulki klubowe, które w ramach wpisowego dostaje każdy nowy członek. Wybór pozostawiamy Wam, a jeśli będziecie mieli pytania w kwestii stroju, śmiało zapytajcie Instruktora na zajęciach – po latach treningu wie jakie są wady i zalety poszczególnych ubrań.

Ćwiczenia Krav Maga na macie

Buty, skarpetki czy boso – jakie obuwie jest najlepsze do treningów Krav Maga?

Ideą Krav Maga jest przygotowanie na realną sytuację zagrożenia. W związku z tym logicznym wnioskiem zdaje się ćwiczenie w butach. Jednak nie zawsze są one potrzebne! Głównym czynnikiem, który definiuje to, jakie obuwie dobrać, jest miejsce, w którym ćwiczymy. Przy regularnych treningach grup mieszanych, które odbywają się zazwyczaj na parkiecie, dobrze jest się zaopatrzyć w buty z podeszwą, która nie będzie się ślizgać. Odpowiednie podparcie sprzyja nie tylko nauce ciosów i kopnięć, ale też innych ćwiczeń – już sam podpór przodem wymaga pewnej stabilizacji nóg. 

Jednak sprawa ma się zupełnie inaczej, gdy przychodzi do ćwiczenia na macie – wtedy też ćwiczymy w butach do zapasów, skarpetkach lub boso. Wynika to z faktu, że jest to jedyny sposób, aby nie zepsuć maty, która sprzyja ćwiczeniu szczególnie przewrotów i obaleń. 

No dobrze, a przechodząc od ogółu do konkretów: ćwicząc Krav Maga  w regularnych sekcjach mieszanych (Saska Kępa), polecamy zaopatrzyć się w buty na jasnej podeszwie, najlepiej takie, które się nie ślizgają. Natomiast sekcje kobiece ćwiczą zazwyczaj na macie, tak więc najlepszy będzie brak obuwia (skarpetki lub bose stopy) albo buty zapaśnicze.

Jak przygotować się fizycznie do treningu Krav Maga?

Częstą obawą osób, które dopiero rozpoczynają trening, jest to czy dadzą sobie fizycznie radę na zajęciach. Czasem są to starsi Studenci, którzy wiedzą, że ich kondycja fizyczna nie jest na tym samym poziomie co kiedyś, inni zaś długo nie mieli kontaktu ze sportem i wiedzą, że wydolność leży. 

W obu przypadkach uspokajamy – pierwszym etapem zajęć Krav Maga, na który kładziemy duży nacisk, jest budowanie kondycji fizycznej. Porządna rozgrzewka, a następnie seria ćwiczeń siłowo – wytrzymałościowych szybko poprawia wydolność i już po pierwszym miesiącu zajęć można zauważyć znaczną różnicę. To odzwierciedlenie widać nie tylko na sali treningowej – szybko zauważycie, że codzienne czynności, które do tej pory przyprawiały Was o zadyszkę, jak chodzenie po schodach, są teraz dziecinnie proste i bynajmniej nie męczące.

Jednak kondycja to jedno, a jakie są inne ważne aspekty przygotowania fizycznego na zajęcia Krav Maga? Podstawą jest optymalny posiłek na 2 godziny przed treningiem oraz odpowiednie nawodnienie. Nie raz, nie dwa zdarzało się, że na treningu ktoś gorzej się poczuł, ponieważ nic nie jadł przez większość dnia lub wprost przeciwnie – zjadł gigantyczny posiłek tuż przed ćwiczeniami. I jedna i druga strona nie jest dobra, dlatego też przed treningiem Krav Maga posiłek powinien być sycący i najlepiej lekkostrawny.

Warto też na zaś wypić więcej niż zazwyczaj – to, że wypocisz wodę na treningu, nie ulega wątpliwości, a dobre nawodnienie pomoże uniknąć niedoboru mikro i makroelementów.

Co jeszcze warto wiedzieć przed pierwszym treningiem w Krav Maga Center?

Omówiliśmy już strój, buty, oraz przygotowanie fizyczne – jedynym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, są kwestie organizacyjne. Przed pierwszym treningiem w Krav Maga Center zawsze prosimy nowych członków o zalogowanie się w Strefie Studenta oraz wykupienie karnetu na trening próbny. Jest to pierwszy krok dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z Krav Maga i zobaczyć czy jest to coś dla nich. 

Przychodząc na trening, szczególnie w środku sezonu, Instruktor na pewno szybko Was odnajdzie, wskaże szatnię, a następnie zada kilka ogólnych pytań odnośnie stanu zdrowia, kondycji fizycznej i doświadczenia ze sportem. Następnie podczas kolejnych ćwiczeń będzie tłumaczyć poszczególne elementy, szczególnie jeśli grupa już je przerabiała.

Warto również dodać, że na początkowym etapie zajęć nie potrzebujecie specjalistycznego sprzętu, ani ochraniaczy. Pierwszy etap nauki ciosów i kopnięć odbywa się na specjalnie do tego przeznaczonych tarczach, które towarzyszom grupom początkującym niemalże na każdych zajęciach.

Jak widzicie, pierwszy trening Krav Maga nie wymaga specjalistycznych przygotowań. Pamiętajcie, aby przed treningiem dobrze zjeść, odpowiednio się nawodnić oraz zabrać strój i buty. Potem już pozostaje dobrze się bawić i uczyć podstaw samoobrony!