Wpisując na Youtube hasło „Krav Maga” wyświetla się kilkaset filmików z całego świata. Jedne z moich ulubionych pozycji to „Jak zniszczyć każdego w 3 sekundy” lub „Najskuteczniejsza obrona przed szantażem pistoletem z przodu”. Naturalnie chwytliwe tytuły nabijają wiele wyświetleń i są fantastycznym materiałem reklamowym, jednakże patrząc od strony merytorycznej często wprowadzają widza w błąd. Dają fałszywe poczucie siły, którego konfrontacja z rzeczywistością często kończy się tragicznie.
Przemoc uliczna charakteryzuje się brakiem schematów. Czynniki wpływające na naszą zdolność do obrony znacznie wykraczają poza umiejętność walki. Wpływa na to między innymi otoczenie, na przykład czy jest ślisko, nasze samopoczucie, to czy jesteśmy sami, czy nie jesteśmy z dzieckiem, którego zdrowie jest dla nas wartością nadrzędną, czy też w końcu to, w co jesteśmy ubrani (szpilki, dopasowany garnitur). Fałszywy obraz przedstawiany w filmach lub wspomnianych filmikach instruktarzowych pokazuje element walki wyrwany z kontekstu. W ogólnym rozrachunku daje to bardzo zafałszowany obraz. Dochodzi nawet do takich nonsensów, że można znaleźć „sztuki walki”, które w kontekście samoobrony twierdzą, że dobra kondycja i odpowiednio wypracowana siła fizyczna są kompletnie zbędne. No chyba już trudno o większą bzdurę. W samoobronie naturalnie nie chodzi o kulturystyczną sylwetkę, ale ciało jako narzędzie powinno być możliwie jak najbardziej sprawne i w zdrowy sposób przystosowane do wysiłku fizycznego.
Ćwicząc sporty walki oraz systemy samoobrony, w tym oczywiście Krav Maga, warto przy zachowaniu wiary we własne umiejętności, zachować również zdrowy krytycyzm. Trzeba wciąż się sprawdzać i rozwijać. Określone techniki należy przetestować w ćwiczeniach możliwie najbliżej zbliżonych do realnych sytuacji. Techniki dobrze wyglądające na pokazach nie zawsze są skuteczne w wypadku realnego i agresywnego ataku.
Ralph Waldo Emerson, amerykański poeta epoki romantyzmu powiedział: „Metod może być milion i więcej, lecz zasad jest tylko kilka. Człowiek, który rozumie zasady, może z powodzeniem wybierać metody. Człowiek, który próbuje metod, ignorując zasady, wpędza się w tarapaty.” Parafrazując ten cytat: w nauce Krav Maga i procedur bezpieczeństwa osobistego chodzi o zrozumienie kilku kluczowych zasad. Zasad, które w krytycznym momencie mają ocalić nasze zdrowie i życie. Metod prowadzących do osiągnięcia tego celu jest wiele, ale zasady są niezmienne.
O jakich zasada tu mowa? W następnym artykule napiszemy o tym więcej.
Autor: Jakub Skrzypczak