Trening z odważnikami Kettlebell wywodzi się z Rosji, gdzie początkowo używano ich jako przeciwwagi do ważenia zboża i ziarna. Pod koniec XIX wieku zaczęto je wykorzystywać do treningu siłowego i wytrzymałościowego. Prekursorem zmiany postrzegania odważników jako sprzętu treningowego był dr Władysław Krajewski, który opracował pierwsze plany treningowe w tej materii. Sam również zaczął ćwiczyć w wieku 44 lat, co już samo w sobie udowadnia, że trening Kettlebell jest praktycznie dla każdego.
W dzisiejszych czasach mamy dwie główne szkoły ćwiczeń z odważnikami Kettlebell – Hardstyle oraz Girevoy Sport. Przez bardzo długi czas te dwa style wydawały się konkurencyjne z uwagi na zupełnie inne podejście do ćwiczeń. Dziś można uznać je za komplementarne.
Hardstyle charakteryzuje się dużą intensywnością i stosunkowo małą liczbą powtórzeń. W tym stylu ważna jest kontrola oddechu oraz angażowanie jak największej liczby mięśni przy każdym ruchu. Jest to rodzaj treningu funkcjonalnego, który idealnie wspomaga treningi sztuk walki i systemów samoobrony z uwagi na dużą efektywność w budowaniu siły eksplozywnej niezbędnej do zadawania silnych ciosów i kopnięć. Tradycyjne Kettle Hardstylowe są zazwyczaj zrobione z żeliwa, mają grubsze rączki, a ich rozmiar zmienia się wraz ze wzrostem wagi.
Nie należy jednak lekceważyć Girevoy Sport! Ten styl jest wykorzystywany w zawodach sportowych i charakteryzuje się wysoką wydajnością w pracy z odważnikiem. Regularne treningi w stylu Girevoy budują wytrzymałość siłową. Podczas ćwiczeń jest więcej powtórzeń, których czas oscyluje w okolicach 5-10 minut. Same kettle różnią się tych wykorzystywanych w Hardstylu. Duże, okrągłe kule mają prostokątną, zazwyczaj chromowaną rączkę. Niezależnie od ciężaru każda z nich ma tę samą wielkość.
Czym więc trening z odważnikami Kettlebell różni się od tradycyjnego treningu siłowego? Przede wszystkim dynamiką i rozwojem całego ciała. Podnosząc hantle lub ćwicząc ze sztangą, angażujesz konkretne partie mięśni, które budujesz pod kątem ich dobrego wyglądu. Owszem rozwijasz siłę, jednak najczęściej jest to siła statyczna, która w małym stopniu przełoży się na siłę ciosu lub kopnięcia. Ćwicząc z kettlami, zaangażujesz całe ciało, czyli dokładnie to, co jest potrzebne do zadania mocnego uderzenia. Pracują nogi, biodra, korpus i ręce, a to wszystko w ciągłym ruchu. Świetnym efektem treningów z Kettlami jest też mały przyrost masy mięśniowej. Ma to duże znaczenie szczególnie w kontekście kobiet, które wolą zachować smukłą sylwetkę.
Treningi Kettlebell w naszym klubie stanowią świetne uzupełnienie regularnych zajęć Krav Maga. Po przejściu Kursu Intro Kettlebell można przystąpić do cotygodniowych ćwiczeń, na których wcześniej nabytą wiedzę ćwiczymy z większą dynamiką i obciążeniem. Kurs jest o tyle ważny, że uczy poprawnej techniki posługiwania się odważnikami. Jest to niezbędne do dalszych ćwiczeń, ponieważ źle opanowane podstawy przekładają się na możliwość przyszłych przeciążeń i kontuzji.
Za to odpowiedni trening z odważnikami Kettlebell wzmacnia mięśnie pleców, szczególnie odcinka lędźwiowego, który większość z nas nadwyręża siedzącym trybem pracy. Wiele ruchów angażuje biodra, nogi oraz pośladki, dlatego po Kettle bardzo chętnie sięgają kobiety, chcąc wzmocnić i ujędrnić dane partie. Wreszcie, regularny trening pozwala zbudować siłę oraz wytrzymałość, które świetnie przekładają się na treningi Krav Maga lub sportów walki.