Czy Krav Maga jest skuteczna? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zamierza zacząć trenować. W końcu jeśli chcemy poświęcić na coś czas warto, aby była to rzecz nie tylko dająca nam radość i korzyści zdrowotne, ale też praktyczna. W poniższym artykule pochylimy się na temat skuteczności izraelskiego systemu samoobrony oraz kompleksowo go wyjaśnimy. Zapraszamy do lektury!
Aby kompleksowo odpowiedzieć na pytanie czy Krav Maga jest skuteczna musimy się cofnąć do jej powstania, czyli realiów drugiej Wojny Światowej. Imi Lichtenfeld – uznawany za twórcę tego systemu samoobrony – postanawia zacząć szkolić Żydów, którzy bronią jego dzielnicę przed faszystami, Bazuje na swoim doświadczeniu, które nabył podczas treningów zapasów, boksu oraz sztuk walki.
Imi zauważył, że Żydzi często muszą borykać się z dużo liczniejszymi grupami faszystów. Dodatkowo agresorzy często byli uzbrojeni w pałki, kastety lub noże. Łącząc swoją wiedzę i doświadczenie, stworzył techniki samoobrony oraz podwaliny pod system samoobrony Krav Maga.
Skuteczność samoobrony była w tym wypadku priorytetem. Żydzi walczyli z faszystami o swoje być albo nie być, więc nie mogli sobie pozwolić na niedopatrzenia i niedziałające sztuczki. Podobnie jest w czasach teraźniejszych. Nie bez powodu system Krav Maga jest uczony w wojsku i policji – jego skuteczność to wynik realnego zagrożenia życia i zdrowia twórcy.
Skuteczność Krav Maga należy rozpatrzyć jednak w wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest przygotowanie na różnego rodzaju sytuacje. Wiele osób przed rozpoczęciem treningu rozważa samoobronę na równi ze sztukami i sportami walki – w końcu w wielu częściach się pokrywają. Jednak nie zawsze to co przydatne na ringu, znajdzie odzwierciedlenie w realiach walki ulicznej.
Idealnym przykładem jest tutaj samoobrona przed różnego rodzaju narzędziami. Żadna walka odbywająca się na macie czy w ringu nie uwzględnia tego, że przeciwnik może wyjąć nóż, pałkę teleskopową czy pistolet. Natomiast Krav Maga tak! Studenci na zajęciach uczą się nie tylko tego jak bronić się przed potencjalnym atakiem, ale również prewencji oraz różnych możliwości ataku.
Ważnym aspektem jest także uwzględnienie realiów otoczenia oraz własnego ubioru. Ring i mata to niezmienne okoliczności – wiadomo, są różne nawierzchnie, rozmiary i inne detale, jednak są to warunki kontrolowane, stworzone do ćwiczeń. W Krav Maga choć trenujemy na sali, często uczulamy Studentów na zmienne otoczenia i własnego ubioru. Samoobrona w zimowej kurtce i butach, gdy ziemia jest skuta lodem, ma zupełnie inny wymiar niż parkiet czy chociażby beton.
Właśnie przez to, że wszystkie powyższe zmienne zostały uwzględnione w systemie, zyskuje on na skuteczności. Przy odpowiednim zaagnażowaniu w trening oraz poświęceniu czasu, Student jest przygotowywany na różne okoliczności – gdy do nich dojdzie (co, mamy nadzieję, nigdy się nie zdarzy), szybciej otrząśnie się z szoku i będzie mógł dużo sprawniej zadziałać w obronie siebie i swoich bliskich.
Kolejnym punktem świadczącym o skuteczności systemu samoobrony Krav Maga jest jego uniwersalność. Właściwie każdy może się dość szybko nauczyć podstawowych technik. Dlaczego? Ponieważ system został opracowany w oparciu o ludzkie odruchy. Dzięki temu nie trzeba się uczyć skomplikowanych manewrów od zera – wystarczy oprzeć się o instynktowne i logiczne sekwencje ruchów, które najczęściej mają ciąg przyczynowo-skutkowy oraz uzasadnienie dlaczego jedno wynika z drugiego.
Choć brzmi to tajemniczo można to łatwo opisać na podstawie obrony przed ciosami. Jeśli agresor nie ma doświadczenia w żadnej walce wręcz, najczęściej będzie brał duży rozmach ręką, aby spoczęła ona we wrażliwym miejscu obrońcy. Intuicyjnie większość osób próbuje się odsunąć, zasłonić lub zatrzymać tę rękę zanim dojdzie do celu. Dokładnie tak samo jest w systemie samoobrony! Lekko modyfikując te odruchy otrzymujemy unik, zasłonę lub obronę z jednoczesnym wyprowadzeniem kontry.
W tym punkcie warto również dodać, że przez intuicyjność Krav Maga, jest ona bardzo satysfakcjonująca w nauce. Czasem już po jednym treningu Student jest w stanie opanować technikę samoobrony, a później wdrożyć ją w bardziej bojowych (choć nadal kontrolowanych) warunkach. Dlatego też bardzo łatwo jest znaleźć w tym systemie samoobrony hobby, które zostaje z nami na lata.
Czy zatem Krav Maga jest skuteczna? Na spokojnie możemy stwierdzić, że tak! Świadczą o tym nie tylko powyższe argumenty, ale też historie naszych Studentów, którzy od czasu do czasu dzielą się, jak musieli uporać się z agresorem. Jeśli chcesz nauczyć się jednego z najbardziej spójnych systemów samoobrony, już dziś zapisz się na trening próbny i przekonaj się na własnej skórze o jego skuteczności!