Dlaczego kobiety są bardziej narażone na przemoc? Są mniejsze, mniej konfliktowe, a przez lata w świadomości wielu ludzi utarł się stereotyp, że kobiety to słaba płeć. Po kilku latach trenowania z kobietami możemy śmiało go obalić – kobiety mają siłę, należy ją tylko odpowiednio ukierunkować!
Poniższe wskazówki nie dotyczą wyłącznie kobiet, jednak to one najczęściej padają ofiarą nachalnego zachowania ze strony mężczyzn. Prawie każda spotyka się z niechcianą próbą kontaktu fizycznego, dwuznacznymi propozycjami oraz deprecjonowaniem ze względu na płeć.
Co zrobić, gdy doświadczamy niechcianego zachowania? Podstawą jest asertywność, wyrażona w odpowiedni sposób. Gdy doznajesz zachowania, które Ci się nie podoba, powiedz stanowcze “nie”. Twój ton głosu powinien być zdecydowany i wyraźnie wyrażać dezaprobatę. Pamiętaj jednak, że język ciała jest równie ważny co mowa werbalna. Mówiąc, nie powinnaś się uśmiechać i zachowywać otwartej postawy. Twoje słowa oraz język ciała powinny jednoznacznie wskazywać na brak zgody dla takiego zachowania.
Ważnym aspektem jest kontakt wzrokowy. Jego brak lub zbyt duża intensywność mogą dać agresorowi sygnał, że się boisz lub w drugą stronę – może spowodować wzrost agresji i większą napastliwość. Jak tego uniknąć? Wypośrodkować. Jeśli masz problem z kontaktem wzrokowym najlepiej patrzeć na usta, nos lub brwi agresora, od czasu do czasu spoglądając w punkty obok lub za nim. Ta prosta sztuczka, odpowiednio użyta, nada Ci pewności siebie, której agresor nie będzie mógł niejednoznacznie zinterpretować.
Odpowiednia reakcja na niechcianą sytuację może być kluczem do samoobrony. Bardzo możliwe, że zwykłe “nie” powiedziane w odpowiedni sposób, zakończy sytuację, która z pozoru niewinna, mogłaby zakończyć się atakiem fizycznym.
Tę część wręcz trzeba zacząć mocnym stwierdzeniem – niezależnie od Twojej płci i wieku nikt nie ma prawa nawiązać z Tobą jakiegokolwiek kontaktu fizycznego bez Twojej zgody. Niestety w rzeczywistości czasem dochodzi do naruszenia naszych granic i pojawia się pytanie: co zrobić i jak zareagować?
Pierwszym co zazwyczaj przychodzi do głowy, jest przerwanie kontaktu – i słusznie. Gdy ktoś łapie Cię za rękę lub kładzie swoją dłoń na Twojej nodze, odtrącenie jest jednoznacznym sygnałem dla drugiej strony, że nie życzysz sobie tego, szczególnie w połączeniu z odpowiednią postawą i komunikatem werbalnym.
Co zrobić, gdy to nie zadziała? Jednym ze sposobów jest odejście od osoby, która stwarza zagrożenie, w myśl jednej z zasad systemu Krav Maga “gdy znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji, jak najszybciej się oddal”. Wiemy, że ta zasada może się wydać co najmniej niesprawiedliwa – w końcu czemu to ja mam się oddalać, jeśli moje zachowanie jest w porządku – jednak jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo osobiste, lepiej nie ryzykować i oddalić się jak najprędzej.
Gdy jednak zachowanie drugiej osoby jest bardzo napastliwe, a żaden z powyższych sposobów nie zadziała, spróbuj krzyczeć i zwrócić na siebie uwagę osób postronnych. Agresorzy często nie spodziewają się jakiejkolwiek reakcji, a tym bardziej głośnej i stanowczej, dlatego krzyk jest jedną z bardziej skutecznych obron.
Jak jeszcze możesz spróbować się obronić? Popatrz na swoje otoczenie i znajdź przedmioty, które potencjalnie będą Twoim narzędziem. Gdziekolwiek będziesz, prawdopodobnie znajdziesz kilka rzeczy, którymi będziesz mogła rzucić lub uderzyć. Dodatkowo niemal każda kobieta nosi ze sobą torebkę lub plecak, które można wykorzystać jak tarczę lub przedmiot do zadawania ciosów. Nosisz szpilki? To świetnie! Nadepnięcie na stopę napastnika sprawi mu dużo bólu, a wszystko możesz ukryć pod niewinnym “och, przepraszam, nie chciałam”, udając, że zrobiłaś to przypadkowo, gdy się do Ciebie zbliżył.
Sposobów na samoobronę kobiet jest dużo więcej, jednak powyższe wskazówki powinny pomóc Ci uniknąć lub wyjść z sytuacji zagrożenia. Jeśli to dla Ciebie za mało, serdecznie zapraszamy na zajęcia z samoobrony dla kobiet, które odbywają się przez cały rok. Ćwicząc regularnie, nie tylko opanujesz dodatkowe techniki obrony, ale też poprawisz swój wygląd, pewność siebie i samopoczucie.