Jak wybrać szkołę KRAV MAGA dla siebie?
KMCenter
2021-03-17

Skąd mam wiedzieć, czy dana szkoła przekazuje idee Krav Maga w sposób zgodny z jej założeniami?

Korzenie Krav Maga sięgają lat 30-tych XX wieku. Pierwotnie system był odpowiedzią na rosnącą uliczną agresję, często z użyciem narzędzi takich jak noże, gazrurki, pręty czy broń palna, więc dalekich od realiów walki sportowej. Gdy twórca systemu, Imi Lichtenfeld, przybył na terytorium Palestyny na początku lat 40-tych rozpoczął szkolenie jednostek specjalnego przeznaczenia Hagany, czyli protoplasty Israeli Defense Forces(IDF). Po utworzeniu państwa Izrael przez 20 lat dbał o rozwój fizyczny żołnierzy oraz uczył ich Krav Maga aż do przejścia na emeryturę. Na rynku cywilnym Krav Maga pojawiła się na początku lat 70-tych XX wieku, zaś w Polsce w połowie lat 90-tych dzięki Tomaszowi Adamczykowi. Od tamtej pory powstało wiele federacji oraz szkół na terenie całego kraju.

Jak więc wybrać odpowiednią szkołę? Na czym oprzeć naszą decyzję tak aby być przekonanym, że wybierając daną szkołę „trafimy w dobre ręce”? Przesłanek ku temu jest kilka.

Po pierwsze warto sprawdzić, jakie jest źródło wiedzy danej szkoły. Przykładowo w naszym klubie zrzeszeni jesteśmy w federacji Krav Maga Global, której Mistrzem jest Eyal Yanilov, jeden z bezpośrednich uczniów twórcy systemu. Jeśli dana szkoła lub instruktor nie potrafi w jednym zdaniu przedstawić źródła, z którego pobiera nauki to może być to zły sygnał. Krav Maga jest systemem który cały czas ewoluuje, dostosowując się do zmieniającego się świata i zmieniających się zagrożeń. Brak dostępu do nowej wiedzy i korekty już nauczonej może skończyć się tym, że będziemy uczeni rzeczy które nie mają przełożenia na rzeczywistość. W efekcie może to stanowić dla nas większe zagrożenie niż ratunek.

Po drugie warto sprawdzić, czy w danej szkole instruktorzy mają doświadczenie również w innych dyscyplinach. Krav Maga co do zasady jest systemem hybrydowym czerpiącym z innych systemów/sportów walki, przez co wiedza spoza systemu jest dużą wartością dodaną podczas treningów.

Po trzecie warto sprawdzić, czy dana szkoła zaprasza również gości spoza swojego grona. Im będziemy posiadać szerszy horyzont na samoobronę i walkę tym lepiej dla naszego „fighterskiego wykształcenia”.

Po czwarte warto zapoznać się z opiniami na temat danej szkoły (Thank you captain obvious!) Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo na treningach, dodatkowe eventy poza sekcją czy w końcu potencjalną ścieżkę rozwoju Studenta.

I wtedy, jeśli traficie już na trening warto sprawdzić następujące elementy:

  1. Czy atmosfera jest dla mnie odpowiednia?
  2. Czy instruktor rozumie, że jest dla Studenta, a nie na odwrót?
  3. Czy materiał jest logicznie i spójnie przedstawiony? To znaczy czy dostrzegasz proces przyczynowo – skutkowy w ćwiczeniach i technikach, nad którymi na danym treningu pracujesz.
  4. Czy instruktor nie sprzedaje przypadkiem żadnych „tajnych technik, które zawsze działają”? Nie ma takich technik. Po prostu.  
  5. Czy czujesz się komfortowo i bezpiecznie na treningu. Naturalnie Krav Maga to system kontaktowy, ale poziom trudności powinien być zawsze dostosowany do grupy. Nie powinna zdarzyć się sytuacja, w której będąc pierwszy raz na treningu wychodzisz z niego poobijany przez dłużej trenujących Studentów. Możesz mieć zakwasy, ale to zupełnie inna historia.
  6. Czy instruktor potrafi odpowiedzieć na pytania grupy. Czy potrafi jasno określić zasadność danej techniki/ruchu. Czy rozumie różnice w fizjonomii każdego Studenta i czy rozumie zasadę, że to Krav Maga jest dla Studenta, a nie Student dla Krav Maga.

Założenia Krav Maga mieszczą się w 4 głównych zasadach:

I zasada: Unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych.

II zasada: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, to oddal się z tego miejsca jak najszybciej.

III zasada: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji i nie możesz się z niej oddalić, to walcz używając wszelkich dostępnych przedmiotów, które mogą ci pomóc.

IV zasada: Jeżeli znalazłeś się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, nie możesz się oddalić i w zasięgu nie ma żadnych przedmiotów, które można by było w walce wykorzystać, to walcz w sposób maksymalny, nie stawiając sobie żadnych ograniczeń.

Parafrazując powyższe zasady główna idea Krav Maga mieści się w prostym zdaniu: Bądź skuteczny! Skoro mamy uczyć się tej skuteczności to warto robić to w sposób bezpieczny, z pewnego źródła oraz w atmosferze, która będzie nam odpowiadać.

Autor: Jakub Skrzypczak