Na treningach często słyszycie określenie „Krav Maga i procedury bezpieczeństwa osobistego”. Co to właściwie znaczy i dlaczego kładziemy tak duży nacisk na drugą jego część?
Ataki uliczne nie mają reguł i schematów. Nie ma dwóch jednakowych sytuacji. W dzisiejszym artykule chciałem Wam przybliżyć cztery prawdy na temat nagłych i agresywnych ataków na ulicy.
1. Ataki na ulicy odbywają się w bardzo bliskim dystansie.
Podczas treningu partnerzy dobierają wygodny dla siebie dystans, aby wykonać określoną kombinację ciosów. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej, agresor wybierze możliwie najbliższy dystans do ataku. Dzieje się tak, ponieważ krótki dystans daje obrońcy mniej czasu na reakcję.
2. Ataki na ulicy są szybsze.
Treningi i sparingi charakteryzują się tym, że balans w trakcie starcia między obroną i atakiem jest mniej więcej zrównoważony. W trakcie treningów chcemy zdobywać wiedzę i kształcić swoje umiejętności, lecz naszym priorytetem jest aby w trakcie nauki nie zrobić krzywdy partnerowi. Napastnik na ulicy zaatakuje dopiero wtedy, gdy poczuje się pewny, że ma przewagę, a kiedy to już się stanie, nie będzie żadnego balansu między obroną i atakiem tylko nastąpi nieograniczana niczym agresja, której celem jest zniszczenie nas.
3. Ataki na ulicy następują z zaskoczenia.
Agresor, czeka na moment naszego rozluźnienia i kiedy to następuje atakuje z zaskoczenia. Robi to w momencie najdogodniejszym dla niego i wtedy kiedy najmniej się tego spodziewamy.
4. Ataki na ulicy są silniejsze.
Mając na uwadze cel, a więc wyrządzenie nam krzywdy tak, aby osiągnąć określoną korzyść atak będzie wykonany z możliwie największą siłą. Napastnik będzie próbował nas zniszczyć zanim jeszcze podejmiemy próbę obrony. Atakując z pełną mocą agresor minimalizuje naszą szansę na skuteczną obronę.
Podsumowując, ataki uliczne odbywają się w bliższym kontakcie, są szybsze, silniejsze oraz następują z zaskoczenia. Celem agresora jest zdominowanie nas w celu osiągnięcia określonej korzyści, zaś naszym celem jest przetrwanie tego starcia. Wygrana w starciu ulicznym sprowadza się po prostu do przetrwania, jeżeli to możliwe bez urazów i ran.
Jednym z głównych celów treningów w Krav Maga Center jest wypracowanie umiejętności rozpoznawania zagrożeń na jak najwcześniejszym etapie i nauka prewencji. Krav Maga to nie tylko nauka uderzeń, technik i taktyk walki, ale także umiejętność unikania sytuacji niebezpiecznych. Kluczowym elementem jest podejmowanie szybkiej i możliwie najlepszej decyzji pod wpływem stresu. I to jest właśnie jedna z największych wartości związanych z trenowaniem Krav Maga.
Autor: Jakub Skrzypczak
Na podstawie książki „Meditations on violence” autorstwa Rory Miller’a