4 główne zasady Krav Maga

Dziś dawka teorii w pigułce. Te zasady warto zapamiętać!

UNIKAJ NIEBEZPIECZNYCH MIEJSC I SYTUACJI – „PREWENCJA”

Staramy się zawsze przekazywać studentom, że wejście w sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu, to nie najlepszy pomysł. Przynajmniej w większości sytuacji. Odradzamy zgrywanie bohatera, eskalowania konfliktów i angażowanie się w uliczne bójki.

Bardzo nam zależy na poszerzeniu świadomości ciała, rozwinięciu umiejętności obronnych oraz opanowaniu zachowań, które przydadzą się w ostateczności. Podczas rzeczywistych, prawdziwych sytuacjach, które mogą nas spotkać w codziennym życiu, a nie w odrealnionych scenariuszach. Gdzie podkreślamy, że nie dopuszczanie do tychże sytuacji leży najwyżej w hierarchii zachowań. Jak to kiedyś mawiał mój kierownik plaży, starszy stopniem WOPR-owiec: „Prewencja i jeszcze raz prewencja!”.

Dlatego nieprowokowanie niebezpiecznych okoliczności jest tutaj kluczowe. Porad w tej kwestii jest sporo:
• chodź nocą w dobrze oświetlonych miejscach,
• zadbaj o to, aby mieć zawsze naładowany telefon,
• jeśli wiesz, że pewne miejsca nie mają dobrej reputacji pod względem bezpieczeństwa, nie udawaj się tam, a jeśli już musisz, to idź z kimś lub powiadom o tym kogoś znajomego,
• nie przeliczaj dużej gotówki w miejscach publicznych,
• jeśli tracisz na zaufaniu do miejsca, w którym przebywasz, to…

GDY ZNAJDZIESZ SIĘ W NIEBEZPIECZNYM MIEJSCU I SYTUACJI OD RAZU SIĘ ODDAL

To pierwsze co powinno przyjść do głowy. Dokładne ocenienie środowiska i jej dynamiki. Jeśli cokolwiek stanowi dla nas zagrożenie, to należy się wycofać i „ZADBAĆ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO”. Nie bez kozery jest to pierwszy omawiany punkt w każdym szkolnictwie, warsztatach i kursach z ratownictwa, czy udzielania pierwszej pomocy. Najpierw JA, później inni. To baaaardzo istotne.

Tu już chyba każdy słyszał przykład podawania maski tlenowej podczas pożaru czy awarii samolotu na wysokościach. Najpierw maseczkę podajemy sobie, następnie dziecku lub komuś potrzebującemu.

Reagowanie na zdarzenia, gdzie ktoś potrzebuje pomocy jest istotnym aspektem dojrzałości społecznej i na taki też staramy się wpłynąć. Pragniemy żyć w społeczeństwie, w którym jednostka potrafi zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, ale też o bezpieczeństwo społeczności, w której żyje. Aby do tego doszło sprawnie należy jednak zadbać najpierw o siebie i posiadać odpowiednie zasoby. Ktoś, kto nie umie pływać, nie wskakuje po kogoś do wody.

Przykładów z życia jest więcej.

Jeśli widzisz bójkę na mieście, to w momencie, kiedy jesteś sam/sama, najprawdopodobniej najlepszym pomysłem będzie zadzwonienie na odpowiednie służby, a nie pakowanie się w wir szamotaniny.

Oczywiście konfiguracji tej sytuacji jest dużo i nie sposób się przygotować na każdą ewentualność.
A co jeżeli ta krzywdzona osoba, to moje dziecko, moja żona, ktoś bliski?
A co jeżeli sytuacja napaści spotyka mnie w domu?
Tu już każdy musi szybko ocenić sytuację i zareagować korzystając z wszelkich dostępnych zasobów na dany moment, zgodnie ze swoim sumieniem.

WALCZ UŻYJ SWOJEGO CIAŁA DO OBRONY

Przychodzi taki moment, że mimo próby zapobiegnięcia zagrożeniom, to życie i tak podsuwa nam sytuacje „bez wyjścia”. Jeśli już jesteśmy podparci do tak zwanego „muru”, to w ostateczności jesteśmy zmuszeni do walki. Tu bardzo przydają się umiejętności i techniki, które przekazujemy na zajęciach z Krav Maga. Im więcej treningów, im więcej obycia się w wymagających sytuacjach, które są „projektowane” w warunkach kontrolowanych, tym czujemy się pewniejsi, zachowujemy większy spokój, a nasza ocena sytuacji pozostaje trzeźwiejsza. jako tarcza, pozwala przedłużyć nasz zasięg i pomóc utrzymać dystans, który jest bardzo istotny.

UŻYWAJ WSZYSTKIEGO CO MASZ POD RĘKĄ DO OBRONY

Na tzw. „ulicy” nie ma reguł. Tu chodzi o przetrwanie. Każdy złapany element może służyć, a także istnieje szansa na odstraszenie napastnika. Pomaga mam to zminimalizować uszczerbek na zdrowiu lub wyjście z całej sytuacji cało. Można nosić ze sobą różne przedmioty codziennego użytku, które bardzo dobrze sprawdzają się jako narzędzia podnoszące skuteczność samoobrony. W Krav Maga jest poświęcony cały dział temu tematowi i rozwijamy go w ramach cyklu szkoleniowego EDC (Everyday Carry).