Jakie korzyści płyną z treningu z odważnikami Kettlebell?

Odważniki kettlebell choć znane od wieków, w Polsce wciąż są mało rozpoznawalne. Prawdopodobnie każdy kto uczęszcza na siłownie lub do klubu fitness widział je pomiędzy hantlami i sztangami, jednak mało kto wie, że w treningu z kettlami liczy się przede wszystkim technika. Owszem można ich używać tak jak hantli np. izolując biceps i podnosząc kilkukrotnie kettla, aczkolwiek jest to marnowanie jego potencjału.

No dobrze, ale gdy już opanujemy technikę, to jakie korzyści płyną z treningu z odważnikami kettlebell? Jest ich cały szereg i będziecie zaskoczeni jak jeden przyrząd może zrewolucjonizować trening i aktywować całe ciało. Ruszajmy więc z krótkim zestawieniem!

Korzyści płynące z treningu kettlebell

1. Smukła sylwetka

Jaka sylwetka jest najbardziej pożądana? Szczupła! Dla jednych to będzie taka pozbawiona nadmiernej tkanki tłuszczowej, dla innych z zarysowanymi mięśniami, a obie te rzeczy są osiągalne przy regularnym treningu z kettlami. W kontekście kobiet, kettle są jeszcze lepsze od tradycyjnego treningu siłowego – dzięki nim mięśnie nie rozrastają się, za to tkanka tłuszczowa szybko znika i to w najbardziej newralgicznych dla kobiet punktach, czyli pośladkach, udach i brzuchu.

2. Poprawa postawy ciała

Mięśnie odpowiadające za postawę ciała są w dzisiejszych czasach wystawiane na próbę. Praca siedząca powoduje, że plecy się zaokrąglają, głowa, a tym samym kark idą do przodu, nie mówiąc już o biodrach, których mięśnie w miarę siedzenia stale się przykurczają. Regularny trening z odważnikami kettlebell sprawi, że wzmocnisz mięśnie odpowiadające za wyprostowaną postawę m.in mięsień najszerszy grzbietu, mięśnie głębokie, zginacze bioder czy lędźwia. Różnice zauważysz bardzo szybko, gdy zniknie ból pleców spowodowany garbieniem się, a zaokrąglone plecy czy opadająca głowa będą od tej pory sprawiać Ci dyskomfort.

Wykrok z odważnikami kettlebell

3. Wzmocnienie kluczowych partii mięśni

Skoro o mięśniach mowa, nie można pominąć faktu, że ćwiczenia z kettlami wzmocnią również inne, kluczowe partie mięśni. Jakie? Praktycznie wszystkie! Większość ćwiczeń z kettlami bardzo wzmacnia całe nogi, a także pośladki. Jakie ma to przełożenie na codzienne funkcjonowanie? Nogi i cała obręcz biodrowa stanowią niejako nasz fundament – gdy jest on słaby, cała góra nie może poprawnie funkcjonować. Pośladki stanowią tu kluczowy punkt, zarówno u Pań i Panów, ponieważ to one są odpowiedzialne za tak podstawową czynność jak chodzenie czy bieganie, a także za utrzymywanie prawidłowej postawy. 

Oczywiście w treningu kettlowym pracują też mięśnie tułowia i rąk. Ręce, odpowiedzialne za trzymanie kettla, który potrafi ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów, wzmacniają się przede wszystkim w przedramionach. Taki chwyt trudno jest wyćwiczyć gdziekolwiek indziej!  Tułów natomiast pracuje w prawie każdej technice angażując jednocześnie klatkę piersiową, brzuch, plecy czy barki.

4. Poprawa funkcji motorycznych

Rozwijając enigmatycznie brzmiące “funkcje motoryczne”, chodzi o główne cechy związane z ruchem człowieka, czyli siłę, szybkość, wytrzymałość, koordynację, gibkość oraz ogólną zręczność. Kettle są od lat cenionym narzędziem wśród profesjonalnych sportowców, szczególnie tych związanych ze sportami walki. Ruchy wykonywane kettlem są bowiem idealnym wzmocnieniem dla mięśni odpowiedzialnych za ciosy i kopnięcia. Profesjonalni fighterzy przywiązują dużą uwagę do pracy nóg, a te można solidnie wzmocnić wykonując ćwiczenia z kettlem. Gibkość, koordynacja i zręczność są również wystawiane na próbę – większość technik z odważnikami wykonuje się w ruchu, trzeba więc zsynchronizować ręce, pamiętając przy tym o innych częściach cała i poprawnej postawie. Brzmi jak wyzwanie? Spokojnie – ucząc się tego krok po kroku przekonasz się, że nie ma w tym nic trudnego!

Odważnik kettlebell 6 kg

5. Neutralizacja dolegliwości związanych z siedzącym trybem życia

Które mięśnie ulegają największemu osłabieniu przy siedzącym trybie życia? Pośladki, okolica lędźwiowo – krzyżowa, zginacze bioder, mięśnie brzucha i klatki piersiowej, kolana…  lista zdaje się nie mieć końca! W każdym razie każdy, komu zdarzyło się długo siedzieć, na pewno zna ten nieznośny ból w dolnej części pleców, w okolicy karku czy kolan. Jeśli te dolegliwości nie są nasilone w stopniu znacznym, można się ich pozbyć trenując z odważnikami kettlebell! Potwierdzają to nie tylko nasi Studenci, którzy mieli okazję przekonać się o tym na własnej skórze, ale też fizjoterapeuci, którzy coraz częściej proponują tę formę ruchu swoim pacjentom. W końcu w dłuższej perspektywie treningi kettlowe są lepsze niż pigułki przeciwbólowe!

Korzyści płynące z regularnego treningu z odważnikami kettlebell można wymieniać i wymieniać. Powyżej macie te najważniejsze i najbardziej kluczowe. Jednak nic nie sprawi, że się o tym przekonacie lepiej niż wzięcie udziału w takim treningu! Tym samym serdecznie zapraszamy na Kurs Podstawowy Kettlebell, na którym nauczycie się wszystkich tajników technicznych. Po kursie natomiast możecie ćwiczyć na naszych regularnych zajęciach, w siłowniach, klubach fitness lub w domowym zaciszu, jeśli wyposażycie się w kettla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *